Ալեն Սիմոնյանը պատասխանել է ռուսական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հարցերին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 20-ին հանդիպել է Հայաստանում գտնվող  ռուսական մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:
Ռուսական  ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են հայ-ռուսական հարաբերություններով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ, Հայաստանում Թավշյա հեղափոխությունից հետո իրականացվող բարեփոխումներով, այդ թվում` ներդրումներով եւ այլն:
Անդրադառնալով ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ  համագործակցության հարցերին՝ խորհրդարանի փոխնախագահն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ միջպետական հարաբերություններն այսօր բարձր քաղաքական մակարդակի վրա են եւ այս համատեքստում շեշտել է հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցության կարեւորությունը: Ալեն Սիմոնյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը հանդիսանում են ռազմավարական դաշնակիցներ եւ հաջողությամբ համագործակցում են  խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափերում:
Պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող խնդրին՝ Ազգային ժողովի փոխխոսնակն ընդգծել է, որ հարցը պետք է կարգավորել բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ նշել, որ իր դիրքորոշումն այս հարցի վերաբերյալ նույնն է, ինչ Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը:
Ալեն Սիմոնյանը նաեւ անդրադարձել է  իշխանության որդեգրած ներդրումային միջավայրի բարելավմանը միտված քաղաքականությանը:

Alen Simonyan Answers to the Russian Media Representatives
On November 20, the RA NA Vice President met with a number of Russian leading mass media representatives being in Armenia.
The meeting went on in Q & A format.
The Russian mass media representatives were interested in the Armenian-Russian relations, the settlement of Nagorno Karabakh conflict, the reforms being implemented after the Velvet Revolution in Armenia, including the investments, etc.
Regarding the issues of cooperation with the strategic ally Russia, the Vice President of the parliament has underlined that the inter-state relations between the two countries at high political level, and in this context has stressed the importance of the Armenian-Russian parliamentary cooperation. Alen Simonyan has also noted that Armenia and Russia are strategic allies, and they successfully cooperate in parliamentary different formats.
Answering to the problem on Nagorno Karabakh conflict settlement, the Vice President of the National Assembly has underlined that the issue should be settled exclusively by peaceful means and has noted his position on this issue is the same as Armenia’s official position.
Alen Simonyan also touched upon the policy aimed at the improvement of the investment environment adopted by the power.